Ако искаш да получиш повече информация относно маймунската шарка и секса, кликни ТУК.
Имам маймунска шарка, какво да правя?
Препоръките на Министерството на здравеопазването спрямо заболели лица са следните:
- Всяко лице с наличие на клинични оплаквания за маймунска вариола (за да се запознаеш със симптомите, кликни ТУК), следва да потърси лекарска помощ, при възможност консултация с лекар инфекционист.
- При съмнение за маймунска вариола, заболелият се изолира в дома или в лечебно заведение, ако протичането на заболяването или липсата на възможност за домашна изолация изискват това.
- Силно препоръчително е заболелите да се изолират в самостоятелна стая и да използват индивидуални кърпи, прибори за хранене, чинии, чаши, спално бельо, дрехи и др.
- При контакт с член от домакинството заболелият носи защитна маска за лице и извършва хигиена на ръцете.
- Заболелите трябва да избягват контакт с имунокомпрометирани лица, докато обривът им заздравее.
- Изолацията продължава до лабораторно потвърждаване или отхвърляне на диагнозата.
- При лабораторно потвърден случай на маймунска вариола изолацията е до завяхване на обривните единици и следва да се спазва стриктно от заболелия.
- Потвърдените случаи на маймунска вариола не трябва да напускат дома, освен в случай на провеждане на медицински преглед, след съгласуване с РЗИ.
- В тези случаи лицата трябва да покрият обривните единици (например дълги ръкави и панталони) и да носят медицинска маска за лице.
- Потвърдените случаи на маймунска вариола следва да избягват контакти с всякакви домашни любимци – бозайници и по-специално домашни гризачи (мишки, хамстери, морски свинчета, катерици и др.), поради възможността за предаване от човек на домашен любимец.
- Препоръчва се използването на презервативи за период до 12 седмици след излекуване за намаляване на риска от евентуално предаване на инфекцията.
Ами моите близки контактни лица, ако имам маймунска шарка?
За ограничаване разпространението на маймунска вариола от особено значение е ранното определяне както на заболелите, така и на техните близки контактни лица и тяхното наблюдение за поява на клинични оплаквания. Близките контактни на докладваните в момента случаи на маймунска вариола включват предимно сексуални партньори и хора, живеещи в едно домакинство или всеки, който споделя едно и също легло или дрехи с такъв пациент.
При определянето на близките контактни следва да се имат предвид следните дейности:
- сексуален партньор;
- лица, живеещи в същото домакинство или подобна обстановка (например къмпинг, нощувка и т.н.);
- лица, които споделят дрехи, спално бельо, прибори и т.н., докато пациентът е имал обрив;
- лица, които споделят едно и също затворено работно пространство/ офис за дълги периоди от време (1-2 часа);
- лица, полагащи грижи за заболял от маймунска вариола по време на клиничната изява на симптомите;
- здравни работници, осъществили контакт с болен от маймунска вариола (лезии или продължителен контакт лице в лице) без подходящи лични предпазни средства;
- здравни работници или други лица с наранявания, които са били изложени на контакт с телесни течности от заболял от маймунска вариола или процедура за генериране на аерозол без лични предпазни средства;
- лабораторен персонал, претърпял инцидент с проба, съдържаща вирус (разливане, порязване, аерозолна експозиция и др.)
- пътуващ, седящ на разстояние от една-две седалки от заболял от маймунска вариола с клинични оплаквания в самолет, автобус или влак с продължителност ≥ 8 часа.
Източник: кликни ТУК
***
Инициативата #MPVandHIVbg се осъществява с подкрепата на Gilead Sciences Europe Ltd.