ХИВ и пневмококовите инфекции
Инфекцията с пневмококи може да е по-тежка при хората, които живеят с ХИВ. Заболяването може да протече много тежко при ХИВ-позитивните хора, които все още не са започнали прием на антиретровирусна терапия (АРТ). Независимо от това, пневмококовата инфекция може да има сериозни последствия и за хората, живеещи с ХИВ, които вече приемат АРТ и са постигнали Неоткриваем вирусен товар на ХИВ. Пневмококите са един от основните причинители на пневмония, бактериален менингит и отит на средното ухо. Инфекцията може да проникне в кръвта и да се развие сепсис и възпаление на други тъкани и органи.
Ваксинация против пневмококи за хората, живеещи с ХИВ
Отслабената имунна система, като резултат от инфектиране с човешкия имунодефицитен вирус (HIV), създава неблагоприятна среда в случаите на последващи инфекции. Европейското клинично дружество по ХИВ/СПИН, Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC), както и други водещи здравни агенции препоръчват ваксинация против пневмококови инфекции за всички хора, живеещи с ХИВ, независимо от тяхната възраст. В своите официални препоръки, Европейското клинично дружество по ХИВ/СПИН определя нуждата от ваксинация против пневмококи като: “По-висок процент и тежест на инвазивното заболяване. Ваксината изрично се препоръчва за всички хора с ХИВ.”.
Къде мога да се ваксинирам против пневмококи?
Ако живееш с ХИВ и искаш да се имунизираш против пневмококи, препоръчително е първо да започнеш прием на антиретровирусна терапия (АРТ). След като си постигнал Неоткриваем вирусен товар на ХИВ, както и брой CD4 клетки над 200, твоята имунна система ще е в по-добра кондиция за ваксинации. Можеш да обсъдиш резултатите от твоите изследвания за вирусен товар и CD4 клетки с твоя лекуващ лекар в клиниката, в която получаваш своята терапия. В случай, че твоята имунна система вече се е подобрила, можеш да помолиш лекаря да те ваксинира против пневмококи. Също така, ако ти си на 65+ години, можеш напълно безплатно да бъдеш ваксиниран срещу пневмококи от твоя личен лекар.
За повече информация относно препоръките на Европейското клинично дружество по ХИВ/СПИН, кликни ТУК, както и ТУК.