Какво трябва да знам за РСВ (респираторно-синцитиален вирус)?
РСВ (респираторно-синцитиален вирус) е често срещан респираторен вирус, който причинява леки симптоми, подобни на настинка. Обикновено хората, които са се заразили с РСВ, се възстановяват за около седмица, без да се нуждаят от медицинско лечение. Въпреки това РСВ може да причини тежко заболяване на долните дихателни пътища (ЗДДП). РСВ се разпространява от човек на човек чрез частици и капчици, които се отделят във въздуха, когато заразен човек диша, говори, кашля или киха. Близкият физически контакт, като целувките, също може да доведе до разпространение на вируса. РСВ може да се разпространи и когато капчици от дихателните пътища попаднат върху повърхности, които други хора докосват.
Защо да се ваксинирам против РСВ (респираторно-синцитиален вирус)?
Независимо дали живееш с ХИВ, сърдечно заболяване, диабет, или друго хронично заболяване, ако си на възраст от 60+ години, инфекцията с РСВ (респираторно-синцитиален вирус) може да протече по-тежко при теб. Също така, периодът по възстановяване може да е по-дълъг и неприятен. Не само това, но е възможно да се стигне и до хоспитализация (необходимостта да лежиш в болница). Усложненията при тежка инфекция с РСВ включват бронхиолит, възпаление на малките дихателни пътища в белите дробове и пневмония (инфекция на белите дробове). Пациентите в напреднала възраст с РСВ могат да развият усложнения като влошаването на ХОББ (Хроничната обструктивна белодробна болест) и сърдечни заболявания. Дори да не живееш с придружаващо заболяване, ако си на възраст от 60+ години, ти също попадаш в групата хора, при които инфекцията с респираторно-синцитиален вирус може да протече тежко.
Къде мога да се ваксинирам против РСВ (респираторно-синцитиален вирус)?
Можеш да се ваксинираш против РСВ (респираторно-синцитиален вирус) при всеки практикуващ лекар. За някои хора, най-удобният избор е личният им лекар. Други хора се възползват от специалния Имунизационен кабинет в тяхната Регионална здравна инспекция (РЗИ). Ако живееш с ХИВ, можеш да попиташ за имунизация и в клиниката, където получаваш своята антиретровирусна терапия (АРТ).